Jak vybrat čtečku?

Čtečky knih se vejdou i do kabelky

Čtečka elektronických knih je zařízení, do nějž vměstnáte desítky až stovky publikací. Běžně přitom váží do 200 g a vydrží i měsíc na jedno nabití. Vyznejte se v rozdílech mezi jednotlivými modely a mějte svoji knihovnu vždy po kapsách.

 • Klára, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 minut

Výhody a nevýhody čteček elektronických knih

 • Dlouhá výdrž baterie – klidně až měsíc

 • Kompaktní provedení – vejde se i do kabelky

 • Displej s e-ink nekazí oči a promítaný obraz připomíná text na papíře

 • Dostatečná vnitřní paměť – pojme stovky i tisíce elektronických knih

 • Čím větší a kvalitnější displej, tím vyšší cena

 • Ne všechny modely mají displej podsvícený

 • Často vyžadují konkrétní formát podle značky výrobce (ePUB, nebo MOBI)

Amazon Kindle

Čtečky knih PocketBook

Na co se zaměřit

Použití

Zatímco někteří si čtečku pořizují pouze k občasnému studiu vysokoškolských skript, jiní na ní denně pročítají mnohasetstránkové romány. Uvažujte tedy, jak často čtečku budete používat, co na ní budete číst a v jakém prostředí to nejčastěji bude. Jestliže například rádi čtete za tlumeného světla či při nočním cestování, určitě využijete podsvícený displej. Hodláte-li na čtečku nahrát celou vaši knihovnu, oceníte zase velkou a rozšiřitelnou interní paměť.

Podsvícený displej potěší při nočním čtení nebo při cestování

Jazyk a prostředí

Přestože čtečky prodávané na českém trhu prakticky vždy podporují české znaky a knihy v rodném jazyce vám budou zobrazovat korektně, samotné prostředí může být pouze v angličtině. Týká se to především populárních čteček Amazon Kindle. Čtečky od různých výrobců mají rozličné uživatelské rozhraní, většinou je ale velmi intuitivní. Některé přístroje kromě čtení knih nabídnou i pokročilejší funkce, jako je připojení k internetu či poslech audioknih nebo jiných mp3 formátů. 

Existují i čtečky s operačním systémem Android, a tedy možností rozšíření o aplikace z Obchodu Play, funkčnost systému je ale s ohledem na možnosti e-ink displeje omezená.

Ovládání

Většina čteček na trhu disponuje dotykovým displejem, některé modely ale stále spoléhají na klasická tlačítka. Setkat se můžete také s kombinací, kdy je rozhraní ovládáno pomocí dotykového displeje, pro přepínání stránek nebo pro návrat na domovskou stránku jsou ale zachována tlačítka. 

Důležité parametry

Rozměry a hmotnost

Čtečky mají na výšku nejčastěji 15–20 cm, na šířku poté 10–15 cm. Zaměřte se také na hmotnost, nejčastěji se pohybuje okolo 200 g, seženete ale i lehčí modely vážící okolo 150 g.

Displej

Nejčastěji mají čtečky šestipalcový displej, což představuje optimální kompromis mezi přenositelností a čitelností. K sehnání jsou ale i modely s osmipalcovým displejem, které jsou příjemnější například pro čtení formátů původně určených pro jiné využití než na čtečce. 

Levnější modely využívají rozlišení 800 × 600 s jemností 166 dpi. Na takovém displeji je písmo mírně kostrbaté a v dnešní době je již lepší volit modely s jemností 212 či 300 dpi. U těch je text již ostrý, a čtení je tak podstatně příjemnější. 

Čtečky elektronických knih využívají technologii e-ink. Ta funguje na bázi mikrokapslí s tekutinou, kterou je vykreslován požadovaný obraz. Díky tomu je energie spotřebována pouze při překreslování, nikoli při samotném zobrazování jako například u LCD displejů. To umožňuje dlouhou výdrž baterie a ostrý obraz.

Chci vědět více o e-ink

Starší typ Pearl má tmavší pozadí a světlejší písmo, což v kombinaci s pomalejším překreslováním znatelně poznamenává pohodlí používání. Modernější Carta těmito neduhy netrpí, mnohem více tak připomíná klasickou knihu a je o poznání příjemnější. Doporučujeme tedy vybírat čtečky s novějším typem e-ink Carta.

Důležitým parametrem je také podsvícení. Podstatné je, v jakých podmínkách nejraději čtete. Nepodsvícené čtečky více připomínají klasickou knihu a jsou zdravější pro oči, podsvícení vám zase umožní číst bez ohledu na okolní světelné podmínky. Pochopitelně lze podsvícení u čteček také vypínat, v každém případě si za jeho přítomnost ale připlatíte. Lepší modely umožní také regulovat jas a případně i teplotu světla.

Zobrazit obrázky neumí každá čtečka

Kapacita paměti

Určuje, kolik souborů čtečka pojme. Základní modely mají obvykle 4–8 GB paměti, což je pro několik tisíc e-booků plně dostačující. Ve chvíli, kdy chcete archivovat co nejvíce souborů a případně k nim přidat i audioknihy, hledejte kapacitu vyšší. Vybrané modely také umožňují paměť rozšiřovat o karty typu microSD.

Výdrž baterie

E-ink displeje spotřebovávají energii pouze tehdy, když je obraz překreslován, často se tak používá údaj o počtu otočení stránky na jedno nabití. Údaj ale nebývá zcela přesný, proto se raději zaměřte na zkušenosti ostatních uživatelů. Naprostá většina čteček vydrží mezi jedním a dvěma týdny aktivního používání, výdrž negativně ovlivňuje podsvícení a využívání funkcí jako přehrávání audiosouborů či připojování k internetu.

Podporované formáty

Stěžejní je pro čtečky podpora jednoho z formátů ePub či Mobi. V nich jsou vydávány elektronické knihy a prakticky každý prodejce je nabízí v obou formátech. Standardem je také podpora PDF, jen počítejte s tím, že v takovém případě bude potřeba písmo často přibližovat či číst na šířku. Vybrané modely si také poradí s formáty txt, doc či docx, přečtete na nich tak prakticky jakýkoli textový soubor. Díky speciálním počítačovým programům nebo on-line nástrojům, můžete jednotlivé formáty převádět, např. Z ePub na Mobi.

DRM ochrana e-knih

Některé elektronické knihy jsou chráněné tzv. Tvrdou ochranou DRM, tu používají vydavatelé, aby zabránili nedovolenému kopírování e-knih. Takové knihy musí před uložením do čtečky projít přes speciální program v počítači. Je také vyžadována registrace uživatele. Pokud budete takové knihy nakupovat, pamatujte na to, že vaše čtečka musí podporovat i formát DRM, bez toho takovou knihu ve čtečce neotevřete. V České republice se však nejvíce používá tzv. sociální ochrana, to znamená, že je na první stránce knihy uvedeno jméno nakupujícího a není potřeba speciální program, spoléhá se na poctivost každého z nás.

Hardware

Přestože v porovnání například se smartphony znějí parametry čteček směšně, pro dané použití jsou plně dostačující. Limit rychlosti u čteček stanovuje především e-ink displej, jehož překreslování vždy nějakou dobu zabere. Pokud hodláte číst objemnější soubory, zejména větší PDF, požadujte čtečku s alespoň 512 MB RAM a 1GHz procesorem

3,5mm jack umožňuje poslouchat audioknihy nebo hudbu

Další funkce

 • Protože některé čtečky umožňuji i ukládání MP3 souborů, mohou být vybaveny 3,5mm jack konektorem pro připojení sluchátek. Týká se to především pokročilejších modelů.

 • Bluetooth slouží jako další možnost přenosu souborů, případně k připojení bezdrátových sluchátek či reproduktoru.

 • Čtečky s podsvícením jsou pro oči o něco náročnější, některé ale nabízejí noční režim, při němž zjemní podání barev, sníží jas a filtrují modré světlo. Obraz tak získá nádech do červena, je otázkou několika minut si na něj zvyknout.

 • Všechny čtečky nabízejí možnost písmo přiblížit, jen některé podle toho ale dokážou i zalomit text tak, abyste se po stránce nemuseli neustále posouvat. Rozlišujte tedy mezi přiblížením a nastavením velikosti písma. Vybrané typy umožňují měnit také font, stejně jako zalamování, to ale platí pouze u formátů ePub/Mobi přímo určených pro použití se čtečkou. U PDF souborů to bohužel možné není.

 • Až na nejlevnější modely většina čteček nabízí Wi-Fi připojení. Prohlížení webových stránek sice na čtečkách příliš pohodlné není, vhod ale technologie přijde pro bezdrátový přenos souborů z počítače, případně přístup do internetového obchodu s e-booky.

 • Slot na paměťovou kartu umožní rozšířit interní paměť pomocí paměťové karty, standardně typu microSD. Vhod přijde především tehdy, hodláte-li do čtečky ukládat hudbu či audioknihy.

 • Vybrané modely umožňují i vložení datové SIM karty, můžete tak být připojeni k internetu i mimo dosah Wi-Fi sítí. Pokud si čtečku často berete například na chatu, kde není připojení k internetu, může být tato funkce užitečná.

 • Modelů, jež dokáží předčítat v češtině, je malé množství, v angličtině je výběr již o něco širší. Berte v potaz, že kvalita předčítání zdaleka nedosahuje té u namluvených audioknih, ale například pro předčítání skript může být funkce užitečná.

 • Pokud často čtete cizojazyčné knihy, funkce slovníku vám může přijít vhod. Některé čtečky přímo umožní označit konkrétní slova a rovnou je přeloží do jiného jazyka. Často jsou však ve čtečkách nahrané jen výkladové slovníky, a to především v angličtině.

Příslušenství

Pouzdra pro čtečky e-knih

Lampičky na knihy

E-book elektronické knihy

E-book kuchařky

E-book učebnice

E-book naučná literatura

E-book dětské knihy

E-book poezie

E-book beletrie

Audioknihy

Nejčastější otázky

Jak stáhnout e-knihu do čtečky?

Některé obchody umožňují import po nákupu rovnou do čtečky, případně je možné na počítači k uspořádání knihovny využívat organizační software (např. oblíbený Calibre), jež se o nahrání postará. Ne každá čtečka je ale s takovými programy kompatibilní, pokud je tedy používáte, zaměřte se na kompatibilitu s vámi používaným řešením. V krajním případě je vždy možné soubory přetahovat manuálně do příslušné složky v paměti čtečky.

Jaké knihy se převádějí do elektronické podoby?

Do podoby elektronických knih je převedena většina titulů beletrie, naučné a populárně naučné literatury. Čtečky Kindle od společnosti Amazon disponují vlastním obchodem s e-knihami přístupným i přímo z přístroje, výběr knih v českém jazyce je zde ale velmi omezený. Všechny čtečky vám nicméně umožní nahrávat e-knihy v kompatibilních formátech. E-shopů s elektronickými knihami existuje celá řada, včetně takových, kde naleznete široký výběr knih přeložených do češtiny. Publikace jsou standardně k dispozici ve formátech Mobi i ePub a jsou kompatibilní se všemi současnými čtečkami.

Kde si mohu elektronickou knihu koupit?

E-booky si můžete koupit přímo u nás na Heurece. Případně si můžete u knihy porovnat ceny a pak se proklikat do příslušného e-shopu.


Užitečné články

Nejlepší čtečky knih