Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Čtečky elektronických knih

Jak vybrat čtečku?

Čtečky elektronických knih jsou přenosné zařízení primárně určené k zobrazování knih a jiných textových dokumentů v digitální podobě. Krom toho nabízí i další doplňkové funkce.

 

Rychlé odkazy: 
Čtečky do 2000kč
Čtečky s diplejem E-ink
Čtečky s displejem LCD
Oblíbené čtečky

 

 

Opravdové e-book čtečky mají displej na bázi elektronického inkoustu (tzv. E-Ink), text zobrazený na takovém displeji vypadá velmi podobně jako text u tištěné knihy. Použití těchto displejů vlastně definuje čtečky elektronických knih, bez nich by jako samostatný segment na trhu pravděpodobně neexistovaly.
Přístroje vybavené barevnými LCD displeji bychom mohli zařadit spíše mezi tablety – označení „ebook čtečky“ pro ně není vhodné z důvodu malé výdrže na jedno nabití a použití podsvíceného displeje.
Pokud hledáte dobrý tablet nebo dobrou čtečku ebooků, nehledejte mezi levnými „tabloidními“ čtečkami.

Před pořízením vaší první čtečky si nejdříve rozmyslete, k čemu ji budete používat a zaměřte se na to, abyste vybrali skutečně čtečku vyhovující vašim potřebám. Na trhu je pestrý výběr čteček, ale žádná čtečka není dokonalá pro všechny.

 

Výhody čteček oproti tištěné knize

Čtečky e-booků (elektronických knih) mají několik výhod oproti klasickým knihám.

  • Můžete si zvolit velikost textu či měnit font.
  • Do čtečky se vejdou až stovky knih najednou.
  • Čtečka s 6“ displejem je lehčí než běžná tištěná kniha, leckdy i výrazně kompaktnější. Dobře se drží.
  • Většina umožňuje připojení na internet pomocí Wi-Fi, některé podporují slovníky, předčítání textu, přehrávání hudby a audio knih, apod.
  • Dostupnost obsahu – na pár kliknutí, za pár desítek vteřin může být kniha nebo noviny ve vaší čtečce.

 

Displej

Při výběru ebook čtečky nejdříve zvažte, k čemu chcete čtečku opravdu používat a podle toho vybírejte v zařízeních s E-Ink displejem nebo s LCD displejem. Obě používané technologie displejů mají své výhody i nevýhody, proto se nedá jednoznačně říci, který je lepší. Pro časté čtení knih však preferujte čtečky s E-Ink displejem, jsou k tomu předurčeny.

 

Druh displeje

E-Ink – tzv. elektronický papír. Zásadní rozdíl oproti LCD displejům je ten, že tyto displeje spotřebovávají energii pouze při vykreslení či překreslení obrazu. Díky tomu vydrží zařízení s tímto displejem až týdny na jedno nabití.

LCD - dnes již klasický displej z tekutých krystalů
Výhody displeje – jsou barevné a mají rychlé obnovování, díky tomu vhodné i na hry a zobrazování videí. Při použití dotykového displeje je možná okamžitá reakce prostředí na dotyk, bez prodlev na straně displeje

 

Velikost displeje

Na trhu jsou čtečky se zhruba dvěma velikostmi E-Ink displejů. Velikost displeje určuje kompaktnost čtečky a také její energetickou náročnost. Pro čtení beletrie a jiných běžných textů jsou vhodné čtečky s 6“ displejem (úhlopříčka cca 15 cm, méně běžná je velikost 5“). Jsou velmi kompaktní a čtení souvislého textu je na nich příjemné.

 

 

Dotykový displej

Většina LCD displejů u „čteček“ (tabletů) bývá dotykových. Teoreticky to ulehčuje a zrychluje ovládání. Mezi e-book čtečkami s E-Ink displejem není používání dotykových displejů tak běžné, rok 2011 však přinesl řadu čteček s ovládání dotykem a vypadá to, že to bude trend do budoucna.

 

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje určuje, kolik se na displej vejde informací.

 

Třídění souborů

U některých čteček se k ukládání souborů (knih) používá uživatelem definovaná adresářová struktura, tak jak jsme zvyklí z počítačů. Do jakých adresářů si dokumenty uložíte, tam je také najdete.

 

Podpora formátů

Knihy v elektronické podobě – tzv. ebooky mají své vlastní souborové formáty. Formáty používané na počítači (např. PDF) někdy otevřete, ale nebude to ono.

Mezi nejrozšířenější patří formáty ePub a Mobi. Knihy ale mohou být dostupné i v jiných textových formátech (např. AZW, FB2, HTML, PDB, RTF, TXT, DOC(X), apod.) nebo ve formátu spíše nevhodném pro čtení v ebook čtečkách – zmíněné PDF.

 

Ovládání

Způsob ovládání čtečky elektronických knih je důležité zvážit při výběru nové čtečky. Z velké části definuje, jak budete se čtečkou spokojeni. V dnešní době jsou na trhu rozmanitá řešení.

 

 

Připojení

Čtečky jsou vybaveny USB portem pro připojení k počítači - pro přenos souborů a nabíjení. Pokud chcete čtečku nabíjet přímo z elektrické zásuvky, dají se pořídit levné USB nabíječky.

 

Kapacita paměti

Pokud se bavíme o pravých čtečkách knih, není kapacita vnitřní paměti až tak důležitá. Knihy nezabírají příliš prostoru a proto postačuje 1GB-4GB paměti. Pokud však víte o tom, že budete velký prostor potřebovat (kvůli datově náročným publikacím, hudbě, apod.), nejlepším řešením pravděpodobně je, zaměřit se na čtečky s podporou paměťových karet. Paměť si tak za pár korun rozšíříte kdykoliv.

 

Výdrž

Jak už bylo zmíněno, použitý displej výrazně ovlivňuje výdrž čtečky na jedno nabití. Výdrž zařízení s LCD displejem se počítá na hodiny. Čtečky s E-Ink displejem vydrží na jedno nabití až týdny provozu, což je nesrovnatelně více.

 

Další funkce

Zde omezíme popis na „ne tablety“. Do tabletů s otevřeným operačním systémem (např. Android) lze většinou instalovat další aplikace. Čtečky ebooků používají v drtivé většině uzavřený systém (respektive jeho nadstavbu) a nepodporují dohrávání aplikací.

 

Jak chránit čtečku?

Je to k nevíře, původně přišli vědci a výrobci s tím, že displeje z elektronického inkoustu lze nanést na cokoliv a vytvářet tak ohebné displeje. Bohužel opak je zatím pravdou, E-Ink displeje jež jsou na trhu jsou poměrně křehké. Rozhodně je nechcete ťuknout či nechat spadnout z větší výšky.

 

Kde se dají koupit knihy v češtině?

Knihy v češtině se dají pořídit v (českých) internetových knihkupectvích. Nabídka ebook titulů se neustále rozšiřuje a v České republice právě probíhá v této oblasti boom. Krom placených knížek lze některé tituly stáhnout i zdarma – převážně to budou ty, kterým vypršely autorské práva.
Před koupí knihy v elektronické podobě si nejdříve ověřte, že je dostupná ve formátu, který zvládne vaše čtečka (nebo že ji zvládnete zkonvertovat v počítači).
 

Rádce pro Vás připravil
eBook-ctecky.cz
www.ebook-ctecky.cz

Porovnat Čtečky elektronických knih